Интересни факти за мобилните телефони
Мобилните телефони са устройства, с които толкова сме свикнали, че рядко си задаваме въпроси за тях. Истината е, че има няколко интересни факта, които ще съжалявате, че не сте знаели по-рано. Ето ги и тях.
DynaTAC 8000x е първият мобилен телефон
DynaTAC 8000x е първият наличен в търговската мрежа мобилен телефон. Телефонът е разработен от Motorola и тежи малко над 900 грама. Това е първият мобилен телефон, който провеждаше разговори с помощта на антена. Първият търговски мобилен телефонен разговор е направен от служителя на Motorola Мартин Купър на 3 април 1973 г.
DynaTAC 8000X е първият мобилен телефон, който се свързва без помощта на оператор. Този Той е проектиран да се използва с усъвършенстваната система за мобилни телефони на Ameritech, която е първата по рода си в Северна Америка.
През 1973 г. Motorola е водещият производител на телефони за автомобили. Те използвали антената на автомобила, за да предават сигналите. Те също така видяха потенциала на мобилния телефон и инвестираха повече от милион долара в научноизследователска и развойна дейност. В крайна сметка те разработиха първия търговски телефон, DynaTAC 8000x, който тежеше само два килограма и имаше време за разговори от 25 минути.
AMOLED дисплей на Samsung срещу AMOLED дисплей на Nokia
Качеството на дисплея на мобилния телефон има много общо с потребителското изживяване. Най-очевидният детайл, който трябва да имате предвид, е разделителната способност, но трябва да погледнете и типа на дисплея, за да сте сигурни, че извличате максимума от вашия смартфон. AMOLED дисплеите са отлични за мултимедийно потребление, съчетавайки дълбоко черно с високи съотношения на контраст.
Nokia представя технологията AMOLED в Nokia N85, телефон с двоен слайдер и операционна система, базирана на Symbian. Телефонът има разширени функции, включително 5-мегапикселова камера с обектив Carl Zeiss. На следващата година Samsung пуска i7110, моноблок, който има 2,6-инчов AMOLED екран. Екранът не е плъзгащ се като Nokia N85, но е бил добър избор за цената.
Докато AMOLED дисплеите на Nokia и Samsung се отличават с жив цветови спектър, има някои разлики между двата. Дисплеят на Nokia използва различна технология, известна като Super AMOLED, която комбинира пикселите на дисплея с капацитивен сензорен екран. В резултат на това той е по-тънък и по-лек от своите конкуренти.
Излъчването от мобилен телефон може да доведе до объркване, главоболие и безсъние
Проучванията показват, че излъчването на мобилния телефон забавя съня, води до объркване и главоболие и пречи на способността на тялото да се възобновява. Излъчването на мобилния телефон също пречи на производството на мелатонин, хормон, който контролира вътрешните ритми на тялото. Затова, се препоръчва да не се използват телефони поне два часа преди сън. Децата и тийнейджърите са особено изложени на риск от излагане на високи нива на радиация от мобилни телефони.
Скорошно проучване, проведено в Белгия, проследява 1656 тийнейджъри в продължение на една година. Резултатите показват, че повечето от тях са използвали телефоните си през нощта и че е по-вероятно да бъдат много уморени след това. Водещият изследовател Бенгт Арнец казва пред британския вестник The Independent, че излагането на радиация от мобилни телефони влияе на съня и способността на човек да се отпусне и да заспи.
Хората са пристрастени към мобилните си телефони
Според последните проучвания хората са пристрастени към мобилните си телефони. Те посягат към тях си винаги, когато имат нямат друга работа. Не е необичайно хората да превъртат през телефоните си, докато чакат на опашка в магазина за хранителни стоки, или да ги използват, докато гледат футболни мачове. Тийнейджърите също са залепени за своите смартфони през свободното време. Дори на малките деца често се дават мобилните им телефони, за да могат да стоят тихо в ресторантите и чакалните.
Изследователите са открили също, че пристрастяването към смартфон може да промени мозъка. ЯМР изображенията на пристрастени към смартфони разкриват по-ниски обеми на сивото вещество в инсулата и темпоралния кортекс. Тези промени са подобни на тези, открити при зависимостите от злоупотреба с вещества. Необходими са повече изследвания, за да се разбере въздействието на пристрастяването към смартфона върху човешкия мозък.
Хората, пристрастени към телефоните си, се сблъскват с много негативни последици в ежедневието си. В допълнение към загубата на чувство за време, хората могат да имат проблеми с работата и взаимоотношенията. Освен това, честото използване на мобилни телефони може да доведе до лишаване от сън и безсъние. Други негативни ефекти от пристрастяването към телефона включват тревожност и депресия.
Източник: https://www.mobilepoint.bg/telefoni